Saç ekiminden ne kadar süre sonra saçlar çıkmaya başlar

Saç ekiminden ne kadar süre sonra saçlar çıkmaya başlar

i_103_0

Saç ekim işlemi yapıldıktan sonra merak edilenlerden biri de, ne zaman sağlıklı saçlara kavuşulacağıdır. Saç ekim işleminde her iki yöntemde de ilk hafta için işlem yapılan bölge dışarıdan fark edilir durumdadır kesinlikle. Özellikle fue yönteminde ensede de belli olacaktır saçın kısa tıraşından ötürü. Süreç sonrasında sizi rahatsız etmemesi adına, ilk hafta için dışarı çıkarken bu bölgeyi şapka ile örtebilirsiniz. Bu işlemleri yaptırmış erkek ve kadınlar, nakilden sonraki gün, günlük aktivitelerine kaldıkları yerden devam edebilirler elbette. Özellikle sigara, ağır egzersizler ve alkol gibi durumlardan kaçınmaları yeterlidir. Saç ekiminden sonra, dikkat edilmesi ve uyulması gereken talimatlarla ilgili olarak doktorunuza danışmayı ihmal etmemekte fayda var.

Bu işlemler sonrasında ilerleyen süreçle beraber, transplante edilen saç kökü çıkabilmesi için belirli bir süre geçmelidir illa ki. Yaklaşık olarak 2,5 ile 4 ay arasında olan bu süreçte saç ve deri adaptasyon sürecine girmektedir. Saç ekim işlemi sonrasında 6 aydan itibaren ise saç gözle görülür bir şekilde uzamaya başlamaktadır. Saç ekim işleminden sonra önce kabuklu bir yapı görülür burada. Ama korkulacak bir şey yok tabi ki bu görüntü yaklaşık 15 gün sonra bu kabuklanmalar tamamen kaybolmaktadır. Merak edilen gibi ilk 2, 5 ve 3 ay içinde herhangi bir değişiklik gözlenemez beklenenin aksine ancak daha sonrasında saçların çıktığı ve uzadığı gözlenebilmektedir. Sonucunda bütün saçların çıkması neredeyse 10 ayı bulabilmektedir. Tüm bunlar ve dolayısıyla uygulanan işlemin, saç ekiminin başarısı ve vücudun operasyona verdiği tepki ile değişim gösterebilmektedir.

İşlemden önce saçların ekileceği bölge ince kanallar açılarak hazırlanmaktadır. Bu işlem yapılırken, saç köklerinin ekileceği kanalların hiçbiri kolunuzdan kan alınırken kullanılan iğnelerden daha büyük olmamalıdır kesinlikle. Aynı zamanda ekim yapılacak bölgede saçlarınız varsa, bunların traşlanması gerekmemektedir. Tüm bu işlemin doğal olması adına diğer bir kritik aşama köklerin yerleştirilmesi için açılacak kanalların derinliğinin ve açısının doğru tespit edilmesi olduğundan tüm detaylara dikkat edilmelidir. Düzgün ve zararsız bir yerleştirme ancak özel olarak eğitilmiş, deneyimli bir ekip ile mümkündür. Fue yöntemiyle saç ekimi yaptırdıktan sonra, belirli bir zaman sonunda yeni saçlarınızı görmeye başlayacaksınız merak etmeyin.

Fue yöntemi ile ekilen saçların bir kısmı 2 ve 6 hafta arasında şok dökülmeye uğrayabilir. Sonrasında dökülen saçlar, 4 ile8 ay sonra çıkmaya başlar. Genel olarak 1 yılda yaklaşık sayısal sonuç tamamlanır. Ardından da kalite değişimi 2 yıla kadar devam edebilir. Uygulama sonrası ortalama 2-6 hafta arasında dökülürler. Ekilen saçların döküldüğünü fark ettiğinizde sakın telaşlanmayın, moralinizi bozmayın. Bu son derece normal bir durumdur. Saç telleri dökülür, ancak içeride kökler sağlam olarak kaldıkları için, mevcut olan saç köklerinden yeni saç telleri uzamaya başlayacaktır.

Saç ekimi uygulamasından sonra, saç bakımı 3 ay içinde yeni saç tellerinin, deri yüzeyinden yavaş yavaş uzadığını fark edeceksiniz. Aynı zamanda unutulmamalıdır ki, yeni uzayan saç tellerinin yeterli uzunluğa gelmesi, sonra normal formuna kavuşması yaklaşık 6 ile 12 ay kadar zaman almaktadır. Uygulamanın sonrasında, hemen ardından saç çıkmaya başlamaktadır. Örneğin diğer doku nakillerine oranla, saç nakli yapılmasının ardından vücudun belirli bir alışma süresi geçirmesine gerek yoktur. Ameliyat gibi herhangi bir açılma süresi olmamasından dolayı, bir hafta belki daha kısa bir süre içerisinde yeni saçların oluştuğu gözlenmektedir. Diğer yandan saçların bu kadar kısa bir süre içerisinde çıkmasının aslında başlıca sebebi, kişinin kendisine ait saçların kullanılmasıdır. Saç ekimi yapılan kişi, kendisine ait saçların kullanıldığından dolayı, kısa bir süre içerisinde bu saçların tamamlandığı gerçektir.

Etiketler:, , , , , , ,